balustrady szklane

balustrady szklane

Osoby aranżujące domy często wybierają popularne w ostatnich latach rozwiązanie, jakim jest montaż zewnętrznych szklanych balustrad. To elementy wykończeniowe, za pomocą których można zaprojektować dom w modnym od wielu lat stylu Hollywood. Bazuje on na wykorzystaniu szkła w aranżacji pomieszczeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

Czym są balustrady ze szkła i dlaczego cieszą się niesłabnącą popularnością?

Od wielu lat dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszą się szklane balustrady. To elementy konstrukcji, które nadają budynkom nowoczesnego bądź minimalistycznego wyglądu. Konstrukcje zachwycają swoim urokiem, są wygodne i bezpieczne podczas codziennego użytkowania. Balustrady szklane można dopasować do wielu stylów aranżacyjnych. Świetnie sprawdzą się w domach urządzonych w estetyce glamour, nowoczesnej lub loftowej. Warto zastosować to rozwiązanie także w tradycyjnym budownictwie, szczególnie gdy pragnie się połączyć różne materiały w taki sposób, aby tworzyły jedną, idealnie komponującą się ze sobą całość.

Szklane balustrady dobrze łączą się z elementami z metalu, drewna, z cegłą, jak również z surowcami, które są wykorzystywane do wykonania elewacji – np. betonem dekoracyjnym. Balustrady ze szkła współgrają także z kamieniem naturalnym, zarówno stosowanym wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można zdecydować się na wytrzymałe, estetycznie wyglądające balustrady ze szkła hartowanego i laminowanego folią Eva. To często spotykane rozwiązanie, które gwarantuje doskonały efekt aranżacyjny, a jednocześnie zapewnia komfort używania tego typu elementów.

Balustrady ze szkła – zabezpieczone przed ryzykiem delaminacji

Główną zaletą balustrad ze szkła hartowanego i laminowanego folią Eva jest to, że folia w odróżnieniu od PVB nie ma właściwości higroskopijnych. Dzięki temu zostało wyeliminowane ryzyko delaminacji szkła, które może negatywnie wpłynąć na jego wygląd i właściwości. Dzięki temu balustrady szklane wykonane z odpowiednich materiałów, pokryte folią Eva, świetnie sprawdzą się w warunkach zewnętrznych. Są odporne na działanie opadów atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu czy gradu.

Warto wspomnieć, że balustrady ze szkła hartowanego i laminowanego folią Eva nie zmieniają koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Można montować je również od strony południowej bądź na tarasach, patio przy balkonach, gdzie przez większą część roku występuje duże nasłonecznienie. Balustrady szklane, które mogą zdobić zewnętrzną część budynku, wykonuje się wyłącznie z materiału bezpiecznego. Do tego celu wykorzystuje się szkło bezpieczne ESG 66.4 PVB lub ESG 88.4 VSG. Materiał ma wiele zalet. Przede wszystkim jest odporny na uszkodzenia mechaniczne spowodowane codzienną eksploatacją. Do produkcji balustrad ze szkła wykorzystuje się szkło Float lub Optiwhite. Rozwiązanie może być zastosowane zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domach.

Montaż szklanych balustrad za pomocą rotuli lub profili

Bezpieczne balustrady szklane są mocowane za pomocą rotuli, które zostają zamontowane z zachowaniem dystansu od ściany. Rozwiązanie umożliwia efektywne czyszczenie szkła, co pozwala na zachowanie perfekcyjnego wyglądu przez długie lata. Używane rotule z regulacją umożliwiają odpowiednie ustawienie szkła względem siebie w taki sposób, aby tafle tworzyły idealnie równą płaszczyznę.

Innym sposobem montażu balustrad szklanych jest mocowanie linowe w profilu. Wspomniany profil może być instalowany do boku bądź też do góry posadzki. Zarówno rotule, jak i profile są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie do stylistyki tarasu, balkonu lub patio. Można zdecydować się na rotule i profile o wykończeniach Inox, czerń bądź też lakierowane proszkowo na dowolnie wybrany kolor.

Osoby, którym zależy na stworzeniu efektownie wyglądającej balustrady szklanej zewnętrznej, mogą zdecydować się także na montaż bez widocznych mocowań. Rozwiązanie sprawdza się szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Polega na tym, że w szkle zostają wykonane pewne wycięcia na stopnie szklane, a następnie balustrada jest mocowana od góry w taki sposób, aby w niewidoczny sposób scalić ją z podłożem.

Uzyskanie efektu hollywoodzkiego dzięki montażowi balustrad wykonanych z bezpiecznego szkła to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Zastosowanie odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne szkła łatwego do utrzymania w czystości sprawia, że montaż szklanych balustrad cieszy się zainteresowaniem zarówno właścicieli domów nowoczesnych, jak i wykończonych w stylu tradycyjnym bądź minimalistycznym.