Proces hartowania

Aby podwyższyć wytrzymałość mechaniczną i termiczną szkło jest poddawane procesowi hartowania. Szkło hartowanie jest zaliczane do szkieł bezpiecznych przez swoje właściwości oraz przez charakterystyczny sposobem pękania przy rozbiciu na drobne tępe kawałki. Dzięki hartowaniu szkło staje się 7 razy bardziej wytrzymałe niż, zwykłe niehartowane szkło. Jest też bardziej odporne na naprężenia i działanie wysokiej temperatury. Hartowanie polega na podgrzaniu powierzchni szkła do temperatury około 600°C a następnie schłodzenie przez podmuch powietrza. Wynik tego procesu tłumaczy się, jako wynik określonego rozkładu naprężeń termicznych. W przekroju szkła, przy symetrycznym, jednorodnym ochładzaniu uzyskuje się taki układ naprężeń, gdzie warstwy zewnętrzne stanowią strefę naprężeń ściskających, a warstwy wewnętrzne strefę naprężeń rozciągających.

proces hartowania szkla szklarz okuniew

Mamy możliwość hartowania szkła z miękką powłoką

Piec jest wyposażony w sekcję gięcia szkła:

  • Maksymalny wymiar tafli: 2440×4200 mm
  • Minimalny wymiar tafli: 100 mm x 300 mm
  • Maksymalny wymiar tafli do gięcia: 2440 (wysokość) ×2500 mm (bok giety)
  • Minimalny wymiar tafli do gięcia: 100×500 mm (bok giety)
  • Zakres grubości szkła do hartowania: 4-19

Szkło przed hartowaniem musi zostać oszlifowane lub zatępione. W przypadku szkła hartowanego średnica otworów musi wynosić minimum grubość szkła. Odległość krawędzi otworu od krawędzi szyby musi wynosić minimum 2x grubość szkła, a od ostrego rogu szkła minimum 6 x grubość szkła mierzone po dwusiecznej kąta.

Specyfikacja techniczna

szklarz hartowanie szkla
hartowanie szkla warszawa
szklo hartowanie

Wszelka obróbka szkła musi być wykonana przed procesem hartowania. Szkła hartowanego nie można już poddawać żadnym dodatkowym obróbkom takim jak : otwory wycięcia. Po hartowaniu możemy wykonać na szkle jedynie nadruk UV, lakierowanie,piaskowanie i laminowanie.

Szkło hartowane ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Stosowane jest wszędzie tam gdzie wymagane jest większe bezpieczeństwo. Wykorzystywane jest do produkcji min. balustrad, drzwi, kabin prysznicowych, ścianek działowych czy paneli szklanych do kuchni.