mężczyzna trzyma w rękach szkło hartowane

O szkle hartowanym słyszał niemal każdy. Powszechnie wiadomo, że jest ono znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i twardsze od zwykłego. Jednak nie tylko to różni te dwa rodzaje szkła. Warto zapoznać się ze wszystkimi różnicami w budowie, zastosowaniu, właściwościach i dowiedzieć się jak wygląda proces powstawania.

Na czym polega hartowanie szkła?

Hartowanie szkła to proces obróbki cieplnej, który ma na celu zwiększyć jego wytrzymałość. Jest ono podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury (ok. 600 stopni Celsjusza), a następnie zostaje szybko schłodzone, zazwyczaj poprzez użycie dmuchawy powietrznej. Przez ten proces zmienia się jego wewnętrzna struktura. Podczas podgrzewania na tafli tworzą się naprężenia ściskające, które ją utwardzają i jednocześnie sprawiają, że powierzchnia jest gładka. Dzięki schłodzeniu, które doprowadza do kurczenia się warstw zewnętrznych, szkło staje się bardzo wytrzymałe na naprężenia mechaniczne i termiczne. Taka szyba powinna zostać poddana obróbce, zanim przejdzie proces hartowania.

Różnice między szkłem hartowanym a zwykłym

Szkło hartowane, od zwykłego różni się przede wszystkim trwałością. Jest kilkukrotnie bardziej wytrzymałe zarówno na uderzenia, jak i na warunki termiczne. Oprócz tego cechuje się znacznie większą giętkością od zwykłego szkła. Różni je także sposób, w jaki rozbija się w razie uszkodzenia. Szkło hartowane jest szkłem bezpiecznym, a nawet często uważane jest za najbezpieczniejszy jego rodzaj. W razie uszkodzenia rozpada się na drobne i nieostre kawałki. Natomiast zwykłym znacznie łatwiej można się skaleczyć. Szyby wykonane z hartowanego szkła stosowane jest w różnego rodzaju zadaniach specjalnych i trudnych warunkach. Różnice temperatur nie wpływają na jego strukturę i nie powodują uszkodzeń tafli, dlatego można stosować je w przemyśle, a w warunkach domowych, szczególnie dobrze sprawdzą się w pokojach takich jak kuchnia, czy łazienka. Szkło hartowane jest droższe, niż zwykłe, ale jest to cena dopasowana do jakości wykonania.

Jakie są zastosowania szkła hartowanego?

Szkło hartowane ma dużo większy wachlarz zastosowań niż szkło zwykłe. Zazwyczaj stosuje się je w budownictwie, przemyśle meblarskim, czy do różnych konstrukcji stawianych w przestrzeniach użytkowych. Używa się go jako elementu budowy np.: drzwi szklanych, mebli, półek, kabin prysznicowych, blatów kuchennych, ozdób meblarskich,  balustrad szklanych, tablic, paneli z grafiką czy podłóg. Na taki wybór wpływa między innymi natężenie ruchu w danym miejscu, dlatego szkło hartowane używane jest w galeriach handlowych, pasażach, czy dyskotekach. Znajduje też zastosowanie w branży motoryzacyjnej, przede wszystkim jako szyby do samochodów, głównie tylne i boczne. Wiele gałęzi przemysłu może korzystać z licznych zalet szkła hartowanego.