kolorowe arkusze szkła

Lakierowanie szkła to coraz popularniejsza technologia, która zdobywa uznanie zarówno wśród architektów, jak i klientów indywidualnych. Proces ten pozwala na uzyskanie nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale także zwiększenia funkcjonalności szklanych powierzchni. W niniejszym artykule omówimy, na czym polega lakierowanie szkła, jakie korzyści niesie ze sobą oraz kiedy warto zdecydować się na tę metodę.

Na czym polega lakierowanie szkła?

Lakierowanie to jeden z przykładów obróbki szkła stosowanej w naszej firmie w Warszawie. Proces ten obejmuje nakładanie specjalistycznych farb na powierzchnię szklaną w celu uzyskania trwałego i estetycznego efektu. Farby te są odpornymi na promieniowanie UV i wilgoć, co sprawia, że nie blakną ani nie odpryskują. Istnieje wiele różnych technik lakierowania, a ostateczny wybór metody zależy od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.

Na szczególną uwagę zasługują automaty natryskowe, które posiadają wiele zaawansowanych funkcji, takich jak elektroniczny odczyt elementów czy szybkie mocowanie pistoletów. Charakteryzują się również bardzo szybką zmianą kolorów lakieru oraz bardzo niskimi stratami podczas cyklu produkcyjnego. Dzięki ich wykorzystaniu nasza firma oferuje m.in. lakierowanie zgodnie z paletą NCS lub RAL, tworzenie brokatowej poświaty srebrna lub złota i otrzymywanie efektu z drobinkami, które pięknie opalizują w przypadku podświetlonych szafek. Dostępne są również dwa kolory szkła Lacobel T, które można hartować – w tym przypadku farba w procesie hartowania wnika w strukturę szkła tworząc trwałą powłokę ceramiczną.

Co daje lakierowanie szkła?

Lakierowanie szkła przede wszystkim pozwala na osiągnięcie atrakcyjnego wyglądu powierzchni szklanych. Dzięki zastosowaniu różnorodnych farb i technik można uzyskać niezwykłe efekty wizualne, takie jak jednolite kolorowe powierzchnie, gradienty czy wzory. Ponadto lakierowane szkło jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości, gdyż warstwa farby zabezpiecza przed osadzaniem się zabrudzeń. Lakierowanie szkła wpływa także na jego właściwości termiczne i akustyczne, co może być istotne w przypadku okien czy przegród szklanych. Wreszcie, lakierowane szkło jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co zwiększa jego trwałość.

Kiedy stosowane jest lakierowanie szkła?

Lakierowanie szkła znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle budowlanym, jak i w aranżacji wnętrz. W przypadku budynków stosuje się je głównie do okien, drzwi czy fasad, aby nadać im unikalnego charakteru oraz poprawić ich parametry użytkowe. W aranżacji wnętrz lakierowane szkło może być wykorzystane na przykład jako element dekoracyjny ścian, mebli czy sprzętu AGD. Coraz częściej stosuje się także lakierowane szkło w łazienkach jako zamiennik dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Ze względu na swoją estetykę i funkcjonalność, lakierowanie szkła to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnych i trwałych materiałów.