otwory w szkle hartowanym

Wiercenie otworów w szkle może być trudne, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z tego rodzaju materiałem. Z tego artykułu dowiesz się, jak precyzyjnie wywiercić otwory w szkle, jakie są główne cele tego procesu oraz jak zachować bezpieczeństwo podczas pracy

Dlaczego wiercimy otwory w szkle?

Wiercenie otworów w szkle ma wiele zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w domu. Po pierwsze, może być konieczne do montażu różnych elementów, takich jak uchwyty, zawiasy czy mocowania. Po drugie, otwory mogą służyć do przewodzenia kabli lub rur przez powierzchnię szklaną. Po trzecie, w przypadku szkła artystycznego lub dekoracyjnego, otwory mogą być częścią projektu i wpływać na estetykę wyrobu. Wreszcie, wiercenie może być niezbędne do naprawy uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy odpryski.

Jak precyzyjnie wywiercić otwory w szkle?

Aby precyzyjnie wywiercić otwory w szkle, należy przede wszystkim użyć odpowiednich narzędzi. Wiertła diamentowe są najlepszym wyborem, gdyż zapewniają precyzję i minimalizują ryzyko pęknięcia szkła. Przed rozpoczęciem wiercenia, warto zaznaczyć miejsce otworu za pomocą markera lub taśmy malarskiej. Następnie, podczas pracy, ważne jest utrzymanie stałego nacisku na wiertło oraz stosowanie chłodzenia, np. za pomocą strumienia wody. Warto również zacząć od mniejszych obrotów, stopniowo zwiększając prędkość, aby uniknąć uszkodzeń.

Nasz zakład szklarski oferuje nie tylko wysokiej jakości produkty, takie choćby jak zabudowy szklane, ale też profesjonalne usługi szklarskie, wśród których wymienić warto m. in. wykonywanie otworów cylindrycznych, a także otworów stożkowych. Dzięki doświadczeniu i zastosowaniu najwyższej jakości narzędzi, gwarantujemy precyzję, dokładność, a także najwyższą jakość efektów końcowych. Dbamy o każdy szczegół, co ma ogromne znaczenie w przypadku szkła poddawanego obciążeniom lub będącego częścią konstrukcji.

Bezpieczeństwo przy wierceniu otworów w szkle

Praca ze szkłem wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Po pierwsze, zawsze należy używać odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne i rękawice. Po drugie, warto zadbać o stabilne podłoże pod szkłem, aby uniknąć jego przesuwania się podczas pracy. Po trzecie, należy unikać kontaktu z ostrymi krawędziami szkła oraz dbać o ich zabezpieczenie przed przypadkowym dotknięciem. Ponadto ważne jest regularne sprawdzanie stanu narzędzi oraz ich konserwacja, aby zapewnić długotrwałe i bezpieczne użytkowanie. Wreszcie, po zakończeniu pracy warto dokładnie oczyścić miejsce pracy z odprysków szkła, aby uniknąć ewentualnych obrażeń.

Co więcej, należy pamiętać, że istnieją pewne parametry i ograniczenia dotyczące wiercenia otworów w szkle. Największe znaczenie ma minimalna i maksymalna wielkość formatki.

Należy pamiętać, że:

  • minimalna wielkość wynosi 180 na 300 mm, 
  • maksymalna wielkość wynosi 3210 na 2550 mm,
  • grubość szkła (przy obróbce CNC) musi mieścić się w zakresie od 4 do 19 mm,
  • minimalny promień wewnętrzny matowy to R6 – pozwala to na osiągnięcie estetycznego i bezpiecznego wykończenia krawędzi szkła.