szkło

Klejenie szkła to wyjątkowe rzemiosło, które łączy zarówno precyzję, jak i kreatywność. Technologia klejenia szkła za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV) zdobywa coraz większą popularność wśród szklarzy ze względu na swoje liczne zalety i możliwości zastosowań. W dzisiejszych czasach metoda ta jest niezastąpiona w licznych realizacjach szklanych elementów dekoracyjnych oraz konstrukcji. Dlatego w niniejszym artykule przybliżymy proces klejenia szkła techniką UV, przedstawimy jego korzyści oraz zastosowanie tej innowacyjnej metody.

Proces klejenia szkła techniką UV

Klejenie szkła techniką UV jest jedną z technik obróbki szkła stosowaną w naszej firmie w Warszawie. Polega na zastosowaniu specjalnych żywic klejących, które utwardza się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Proces ten składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie powierzchni szkła poprzez dokładne jej oczyszczenie z tłuszczów czy innych zanieczyszczeń. Następnie na jeden z elementów nakłada się klej UV, który cechuje się wysoką przezroczystością oraz doskonałą przyczepnością do powierzchni. Po połączeniu dwóch kawałków szkła następuje etap utwardzania kleju. Na tym etapie do gry wchodzi specjalna lampa emitująca promieniowanie ultrafioletowe o adekwatnej długości fali, która powoduje reakcję chemiczną i utwardzenie kleju. Ważne jest, aby kontrolować czas ekspozycji na promieniowanie UV oraz utwardzenie kleju, który może trwać od kilku sekund do kilku minut.

Korzyści z zastosowania klejenia szkła techniką UV

Klejenie szkła techniką UV niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla producentów, jak i klientów. Wśród tych zalet można wymienić przede wszystkim niezwykłą przezroczystość oraz trwałość łączonych elementów szkła. Spoina kleju jest praktycznie niewidoczna, a całość zyskuje elegancki wygląd i estetykę. Ponadto, klejenie UV pozwala na łączenie szkła ze szkłem zwykłym, ale też ze szkłem hartowanym czy laminowanym, co daje ogromne możliwości konstrukcyjne i projektowe. Technika ta jest również bardzo precyzyjna, szybka oraz bezpieczna dla użytkowników końcowych, ponieważ nie generuje szkodliwych substancji chemicznych ani oparów.

Zastosowanie klejenia szkła metodą UV

Klejenie szkła techniką UV znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, począwszy od projektowania wnętrz, przez przemysł meblarski, aż po sektor reklamowy. W architekturze wnętrz i meblarstwie metoda ta sprawdza się znakomicie przy produkcji eleganckich witryn, drzwi przeszklonych, balustrad czy luster. W przemyśle reklamowym klejenie szkła UV pozwala na tworzenie oryginalnych ekspozytorów czy stojaków reklamowych o nietypowych kształtach. Ponadto technika ta znajduje zastosowanie także przy produkcji elementów dekoracyjnych, takich jak np. półki czy podesty, które wpisują się w nowoczesne trendy wzornicze. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wyjątkowej estetyce, ale także licznych możliwościom zastosowań i wysokiej jakości wykończenia.