szklarz przy pracy

Szkło to materiał, który idealnie nadaje się do wykonywania wielu elementów stanowiących komponenty konstrukcji budynków oraz części ich wyposażenia bądź dekoracji. Dzięki jego wysokiej przezierności, a także gładkiej powierzchni i wysokiej twardości mogą powstawać z niego nie tylko doświetlające wnętrza przeszklenia, ale również elewacje, panele ścienne i ścianki działowe, a także wypełnienia balustrad schodów, antresoli i tarasów. Ze szkła wytwarza się stopnie schodów, płyty podłogowe oraz drzwi wewnętrzne. Sprawdza się ono również w przypadku blatów kuchennych i łazienkowych, frontów meblowych czy kabin prysznicowych albo luster. Warto jednak pamiętać, że tak szerokie korzystanie z tego materiału jest możliwe tylko dzięki odpowiedniej obróbce szkła. W Warszawie wykonawcą specjalizującym się w wytwarzaniu wyrobów ze szkła jest firma Wyrób Renowacja Obsadzanie Luster. Przekonajmy się, czym jest rozkrój szkła i na czym polega.

Jak dokonuje się rozkroju szkła?

Przygotowanie wyrobów ze szkła wymaga wcześniejszego właściwego zwymiarowania materiału i uzyskania elementu o charakterystyce dopasowanej do danego zastosowania, który będzie następnie dalej obrabiany. Ponieważ szkło jest dostarczane w dużych taflach, niezbędne okaże się wycięcie fragmentu o potrzebnej geometrii. Proces ten jest realizowany dzięki odpowiedniej maszynie służącej do rozkroju szkła. Wykorzystuje ona specjalne oprogramowanie, które planuje rozłożenie formatek i pozwala na zminimalizowanie ilości odpadów powstających przy tej okazji.

Jak obrabia się szkło po dokonaniu rozkroju?

Rozkrój szkła pozwala na uzyskanie tafli surowych, które muszą zostać odpowiednio obrobione i wykończone. Najważniejsze okaże się prawidłowe wyprofilowanie krawędzi, które tuż po wycięciu są ostre i mogą zawierać wykruszenia czy niewielkie naddatki bądź skosy. By się ich pozbyć, krawędzie są szlifowane lub polerowane oraz zatępiane. Podczas obróbki w grę wchodzi też np. wiercenie otworów.