lustro

Metal, drewno i szkło to materiały, z którymi często można się spotkać w domowych aranżacjach. O ile pierwsze z nich mogą pełnić funkcje konstrukcyjne, o tyle szklane wyroby zazwyczaj mają charakter dekoracyjny. Z tego powodu powstały różne metody zdobienia szkła, takie jak fazowanie. Ma ona na celu uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Głównie wykonuje się ją na lustrach. Na czym dokładnie polega fazowanie? Kiedy jest stosowane?

Jak przebiega fazowanie szkła?

Fazowanie szkła polega na wykonaniu na krawędzi szyby lub lustra szerokiej fazy dekoracyjnej. Inaczej mówiąc jest to załamanie szklanej powierzchni. Ma to wyłącznie funkcję ozdobną, dzięki czemu można uzyskać ciekawy desing produktu. Wykonanie fazowania nie osłabia struktury szkła, więc nie trzeba się martwić o jego rozbicie lub powstanie pęknięć. Warto wiedzieć, że jest to całkiem inny proces, niż szlifowanie. W przypadku fazowania szkło nie posiada topornych brzegów, dlatego znajduje więcej zastosowań. Przy wykonaniu szlifu ścianki szkła zostają ścięte pod kątem prostym. Tę metodę stosuje się na materiale o większej grubości. Takie wyroby mają ograniczone zastosowanie. Zazwyczaj używa się ich w pomieszczeniach z dominującym stylem minimalistycznym.

Jakie są zastosowania szkła fazowanego?

Jak zostało wspomniane wcześniej, głównym celem wykonania fazowania szkła jest osiągnięcie efektu wizualnego. Taką modyfikację można wykonać na lustrach i innych wyrobach szklanych, które pełnią funkcję dekoracyjną, czyli na: przeszkleniach drzwi, szklanych blatach, półkach, balustradach, czy ściankach działowych. Fazowanie szkła znacznie poprawia jego estetykę, co wpływa na wygląd całego wnętrza. Żeby proces był przeprowadzony w sposób bezpieczny i prawidłowy, należy skorzystać z usług fachowców. Firmy zajmujące się profesjonalnym fazowaniem można znaleźć w takich miastach, jak Warszawa. Materiał nie zostaje osłabiony, a brzegi szkła pozostają gładkie i pozbawione ostrych krawędzi. Dlatego szczególnie często fazuje się lustra nieoprawiane.

Na jakim materiale można wykonać fazowanie?

Na efekt fazowania wpływa użyty materiał i specyfikacja techniczna fazy. Najczęściej stosuje się do tego lustra, ale można je wykonać na niemal każdym wyrobie szklanym. W przypadku specyfikacji technicznej fazy zwraca się uwagę na: rodzaj fazowania, szerokość, a także matowość lub polerka. Wszystko to wpływa na ostateczny wygląd szkła. Fazowanie może być prostolinijne lub krzywolinijne zależnie od kształtu wyrobu. Natomiast szerokość fazy musi być dostosowana do wymiarów szkła i jego grubości. W niektórych przypadkach można wykonać ją dwustronnie, kiedy wyrób ma minimum 8 milimetrów. Dzięki stosowaniu odpowiednich parametrów fazowanie przebiegnie bezproblemowo, a produkt szklany będzie trwały i spełni oczekiwania klienta.