czy szklo do kuchni musi byc hartowane

czy-szklo-do-kuchni-musi-byc-hartowaneSzkło w kuchni to bardzo częste rozwiązanie, w zastępstwie tradycyjnej glazury. Gładka, powierzchnia, setki kolorów do wyboru lub indywidualnie dobrana grafika sprawia, że coraz częściej sięgamy po takie właśnie rozwiązanie. I w tym momencie nasuwa się oczywiście pytanie. Jakie szkło należy wybrać? Hartowane, a może zwykły lacobel?

W swojej pracy dosyć często spotykamy się z pytaniami.

Co daje nam hartowanie? Czy szkło hartowane jest dużo droższe od zwykłego? Czy jest mi potrzebne szkło hartowane przy kuchni indukcyjnej?

Co daje nam szkło hartowane?- szkło, które zostało poddane procesowi hartowania zostało w znacznym stopniu wzmocnione. W porównaniu do zwykłego szkła niehartowanego jest 7 krotnie bardziej wytrzymałe, wytrzymuje działanie wysokich temperatur jakie mamy przy palnikach gazowych czy kuchni indukcyjnej. Jest bardziej elastyczne, co jest istotne szczególnie w nowym budownictwie. Wszędzie tam gdzie w szkle potrzebne są wycięcia na gniazda zalecane jest stosowanie szkła hartowanego. W swojej pracy dosyć często spotykamy się z sytuacjami, gdzie szkło pęka w mniej ekstremalnych przypadkach: od gorącej pary z czajnika elektrycznego, czy przy stuknięciu szklanką.

Zastosowanie szkła hartowanego daje nam o wiele większą szansę na bezpieczne użytkowanie przez wiele lat. 

Jeśli chcemy zastosować szkło hartowane w kuchni, należy odpowiednio wcześniej zaplanować rozmieszczenie kontaktów czy innych elementów, które wymagają zrobienia w szkle otworów.

Hartowanie jest ostatnim etapem produkcji. Szkło po zahartowaniu nie może być już poddawane wierceniu czy wycinaniu, gdyż rozpadnie się. 

Więc jeśli przypomni nam się, że chcieliśmy jeszcze w kuchni mieć reling, nie będzie już możliwe zamocowanie go po wykonaniu szkła.

Kiedy więc możemy zastosować zwykłe niehartowane szkło np. Lacobel?. Jeśli mamy pewność, że w szkle nie będą potrzebne nam żadne otwory czy wycięcia pod kontakty, jeśli nie przebywamy za długo w kuchni i nie gotujemy z rozmachem, a w pobliżu nie mamy źródła ciepła jak najbardziej możemy zastosować zwykłe szkło. Takie rozwiązania bardzo często stosuje się w biurach, gdzie kuchnia tak naprawdę spełnia symboliczną funkcję.

Zastosowanie szkła hartowanego daje nam o wiele większe możliwości wyboru szkła. Zwykłe szkło lacobel dostępne jest jedynie w kilkudziesięciu podstawowych kolorach. 

Szkło hartowane możemy polakierować na dowolny kolory z palety RAL/NCS, możemy wydrukować dowolną grafikę lub zamocować na delikatnych punktowych mocowaniach.

Koszt hartowania szkła nie jest wysoki, a biorąc pod uwagę korzyści jakie dzięki temu osiągamy jest wart swojej ceny.

Należy również pamiętać o względach bezpieczeństwa. W przypadku uszkodzenia szkła hartowanego, rozsypuje się na drobne, tępe kawałki, które nie zrobią nam krzywdy. W przypadku szkła niehartowanego, krawędzie uszkodzonej tafli są ostre i łatwo tu o skaleczenie.