pęknięte szkło

Czy pęknięte szkło da się naprawić? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy zauważą pęknięcie na szybie okiennej czy na ulubionym szklanym stole. Okazuje się, że istnieją pewne sposoby naprawy, ale także sytuacje, w których konieczna jest wymiana zniszczonego elementu. W niniejszym artykule omówimy zagrożenia związane z pękniętym szkłem, metody naprawy oraz kiedy warto naprawić, a kiedy wymienić uszkodzone szkło.

Dlaczego pęknięte szkło jest zagrożeniem?

Pęknięte szkło stanowi zagrożenie, ponieważ może prowadzić do licznych niebezpieczeństw. Przede wszystkim, uszkodzona szyba jest bardziej podatna na dalsze pęknięcia i może w końcu całkowicie się rozpaść. W przypadku szyb zewnętrznych może to zwiększać ryzyko włamania, gdyż osłabiona konstrukcja staje się bardziej podatna na działanie siły.

Kolejnym zagrożeniem są odpryski szkła, które mogą być bardzo ostre i prowadzić do poważnych obrażeń. Szczególnie dzieci i zwierzęta są narażone na skaleczenia, gdy będą próbowały dotknąć pękniętą szybę np. w szklanych drzwiach, czy szklanej balustradzie. Dodatkowo, jeśli pęknięcie dotyczy szyby termoizolacyjnej, może ono wpłynąć na jej właściwości cieplne oraz akustyczne. W takim przypadku naprawa pękniętego szkła staje się priorytetem.

Metody naprawy pękniętego szkła

Istnieje kilka metod naprawy pękniętego szkła, które wykorzystują specjalistyczne narzędzia i techniki. Jedna z metod to polerowanie szkła za pomocą specjalnych past i maszyn polerskich. Polerowanie sprawdza się jedynie przy powierzchownych uszkodzeniach, niezagłębiających się we wnętrze materiału. Jest to technika “kosmetyczna”.

W przypadku głębszych pęknięć konieczne staje się zastosowanie innych technik, takich jak wymiana uszkodzonej części.

Szkło hartowane i niehartowane – w jaki sposób pęka?

Szkło hartowane to materiał, który zyskał sławę jako szkło bezpieczne – i to nie bez powodu. Tradycyjne szkło, zwykle stosowane w domach i budynkach użyteczności publicznej, po rozbiciu tworzy niebezpieczne odłamki. Ostre kawałki mogą skaleczyć, wbić się w skórę lub spowodować inne obrażenia. Właśnie dlatego szkło hartowane jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Materiał ten charakteryzuje się tym, że po stłuczeniu pęka na tysiące drobnych kawałków o tępym kształcie. Dzięki temu ryzyko zranienia jest znacznie mniejsze, co sprawia, że szkło hartowane uznawane jest za szkło bezpieczne. Taki materiał znajduje zastosowanie m.in. w pasażach handlowych, sklepach, stadionach czy halach produkcyjnych.

Należy jednak pamiętać, że mimo swojej wytrzymałości, szkło hartowane może ulec zniszczeniu. W takim przypadku jego naprawa jest niemożliwa.